Положення про учнівське самоврядування
Положення про учнівське самоврядування
Положення про учнівське самоврядування.
Загальні положення.
- Самоврядування - це самостійна громадська діяльність учнів по реалізації функцій управління навчальним закладом, яка визначається адміністрацією і здійснюється учнями у відповідності з метою і завданнями, які стоять перед учнівськими колективами.
- У своїй діяльності органи учнівського самоврядування керуються чинним законодавством, рішеннями Міністерства освіти і науки та іншого органу управління, у підпорядкуванні якого перебуває навчальний заклад освіти, його Статутом та цим Положенням.
- Перелік питань, що належить до компетенції органів учнівського самоврядування узгоджується з керівництвом закладу освіти.
- Органи учнівського самоврядування не залежать від релігійних об'єднань і політичних партій та рухів.
Структура і організація роботи органів учнівського самоврядування .
- Вищим органом учнівського самоврядування є загальні збори (конференція), на яких затверджується Положення про учнівське самоврядування, обирається виконавчий орган, визначається його структура і термін повноважень, заслуховується звіт.
- Виконавчий орган учнівського самоврядування може мати різноманітні форми: сенат, парламент, учнівська республіка, тощо (далі - Рада).
- Рада учнівського самоврядування структурного підрозділу закладу освіти обирається на загальних учнівських зборах .
- Головною структурною одиницею системи учнівського самоврядування є комісія , яка має свій орган управління, його голову і делегує свого представника до Ради учнівського самоврядування і на загальні збори (конференцію) учнів.
- Рада учнівського самоврядування формується з представників 7-11 класів і обирає своїх представників до Ради учнівського самоврядування закладу освіти.
- З числа своїх членів вибраний орган учнівського самоврядування структурного підрозділу обирає голову, його заступника (заступників) і секретаря.
- Голова Ради (Президент) організовує роботу органів самоврядування, на запрошення адміністрації приймає участь у засіданнях педагогічної ради навчального закладу, де обговорюються питання діяльності органів учнівського самоврядування, проблемні питання учнівського життя.
- Секретар учнівської Ради організовує контроль за виконанням рішень органів самоврядування, веде протоколи його засідань і виступає з повідомленнями про виконання рішень.
- При Раді створюються комісії за напрямами роботи: навчальна, дисципліни та порядку , дозвілля , розпорядницька, волонтерської роботи.
- Засідання Ради учнівського самоврядування проводиться не менше одного разу на місяць і вважається правомірним, якщо на ньому присутні не менше 2/3 обраних до його складу членів. Виконавчий орган приймає рішення більшістю голосів її членів. Він вирішує питання життєдіяльності учнів у робочому порядку.
- На розгляд загальних зборів (конференцій) виносяться найважливіші питання життєдіяльності учнів, обумовлені основними напрямками діяльності учнівського самоврядування.
- Ради учнівського самоврядування школи в кінці навчального року на загальних зборах (конференції) звітують про виконану роботу.
- Рішення виконавчого органу учнівського самоврядування і загальних зборів (конференції) є обов'язковим для виконання.
- Учнівським Статутом закладу освіти може бути передбачено укладання договору між керівництвом закладу освіти та органами учнівського самоврядування.
Мета і завдання органів учнівського самоврядування.
Учнівське самоврядування у навчальному закладі функціонує з метою забезпечення виконання учнями своїх обов'язків та захисту їх прав і сприяє гармонійному розвитку особистості учня, формує у нього навички майбутнього організатора, керівника. Діяльність органів учнівського самоврядування направлена на удосконалення навчально-виховного процесу, спрямованого на якісне навчання, виховання духовності і культури учнів, зростання у учнівської молоді соціальної активності та відповідальності за доручену справу.
Учнівське самоврядування - це така діяльність з допомогою якої максимально виявляються і реалізуються творчі здібності учнів, формуються моральні якості, підвищується ініціатива кожного за результатами своєї праці. У зв'язку з цим зростає роль учнівських колективів по залученню молоді в процес управління справами навчального закладу.
Основними завданнями органів учнівського самоврядування є :
-
- забезпечення і захист прав та інтересів учнів ;
- забезпечення виконання учнями своїх обов'язків;
- сприяння навчальній, науковій та творчій діяльності учнів;
- сприяння у створенні необхідних умов для проживання і відпочинку учнів,
- створення різноманітних учнівських гуртків, товариств, об'єднань, клубів за інтересами;
- організація співробітництва із учнями інших навчальних закладів освіти і молодіжними організаціями;
- сприяння працевлаштуванню випускників;
- участь у вирішенні питань міжнародного обміну учнями;
- безпосередня участь учнів у реалізації державної молодіжної політики;
- забезпечення інформаційно-молодіжної, правової, психологічної, фінансової допомоги учням ( спільно з відповідними службами); контроль за навчальною і трудовою дисципліною учнів, оперативне реагування на їх порушення;
- залучення учнів до художньої самодіяльності;
- проведення вечорів відпочинку, конкурсів.
Права і обов'язки органів учнівського самоврядування:
- Члени організації мають права та обов'язки, якими наділені учні навчальних закладів України згідно чинного законодавства та відповідно Статуту школи .
- Крім викладеного, члени учнівського самоврядування мають право:
- обирати і бути обраними до будь-якого органу учнівського самоврядування;
- звертатися до будь-якого органу учнівського самоврядування стосовно питань, що належать до компетенції цього органу та отримувати відповідь по суті питань;
- опротестовувати будь-які дії посадових осіб, структурних підрозділів і органів учнівського самоврядування, якщо вони обмежують його права чи принижують його гідність, або ускладнюють досягнення цілей організації.
- Рада учнівського самоврядування навчального закладу мають право звертатися до адміністрації навчального закладу з пропозиціями і заявами, пов'язаними з вирішенням завдань, передбачених основними напрямами діяльності самоврядування.
- Голова Ради учнівського самоврядування навчального закладу має право брати участь у засіданнях Педагогічної Ради навчального закладу при розгляді питань учнівського життя.
- Голова ради учнівського самоврядування навчального закладу є членом Ради навчального закладу з виховної роботи.
Обов'язки:
- чітко дотримуватися цього Положення;
- викопувати рішення і вимоги учнівського самоврядування, що спрямовані на досягнення мети і вирішення завдань організації.
Права і обов'язки органів учнівського самоврядування розробляються кожним вищим навчальним закладом і узгоджуються з Педагогічною Радою цього навчального закладу.